معرفی دستگاه فیدر میکسر


اقتصادی بودن تولیدات دامی به طور عمده تابع نوع خوراک،تعادل جیره‌های غذایی و بازده غذایی می‌باشد و با توجه به رشد روز افزون جمعیت و محدودیت در افزایش کمیت دام، تنها راه موجود، افزایش کیفیت و توان تولیدی دامها از طریق شناسایی نیازهای دام و تهیه جیره‌های متناسب با این نیاز می‌باشد.
طی سالهای اخیر،تحولات زیادی در سیستم‌های تغذیه گاوهای شیری صورت گرفته، ولی شاید یکی از مهمترین آنها روش مخلوط کامل می‌باشد که بصورت محدود یا آزاد در اختیار دام قرار می‌گیرد.
در روش TMR ،کنساتره و مواد علوفه‌ای در داخل فیدر_میکسر مخلوط شده و به طورمستقیم با فیدر و یا از طریق تسمه نقاله یا واگن‌های پخش کننده در اختیار گاوها قرار می‌گیرد.
TMR امکان دستیابی دام را به تمام مواد مورد نیاز را فراهم کرده و با اعمال کنترل بیشتر بر روی فرآیند تغذیه دام، باعث بهبود تغذیه می‌شود و این فرصت را به دامپرور می دهد تا کنترل و نظارت بیشتری بر روی مواد غذایی مصرفی دام داشته باشد. لذا می‌توان گفت که ترویج فرهنگ استفاده از دستگاه فیدر_میکسر توسط گروه دامپروری و کشاورزی می‌تواند گامی نوین جهت ارتقای کیفیت خوراک دهی در عرصه دامپروری کشور باشد.
امروزه ماشین آلات متعددی جهت انجام فرآیند TMR به صورت کاتر، فیدر و میکسر ساخته شده که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.
به طور کلی ویژگی‌های یک ماشین TMR ساز ایده‌آل (کاتر و میکسر) و یک تغذیه کننده مناسب (فیدر) عبارتند از:
1- عملکرد محور خردکن و مخلوط کن باید به طور کامل باز بوده و بارگیری به راحتی صورت گیرد، به نحوی که علوفه و سایر خوراک دام به سادگی وارد دستگاه شده و کیله مواد غذایی به سرعت خورد و مخلوط شوند، بنابراین افزایش سرعت کاتر و میکسر از مزایای این دستگاه مناسب محسوب می‌شود.
جنس تیغه‌های واقع بر روی محور باید به گونه‌ای باشد که مواد را له نکند، بلکه آنها را به راحتی برش دهد.
چرخش آرام محور،مانع از له شدن مواد غذایی و در نتیجه باعث حفظ ارزش مواد غذایی می‌گردد.
2- از انجایی که عمل کنترل حرکت محور به عهده گیربکس می‌باشد، لذا نوع گیربکس و کیفیت قطعات داخلی آن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردارند.
3- یکی از نکات بسیار مهم، میزان مصرف انرژی(اسب بخار) می‌باشد.
یک فیدر _میکسر خوب باید با حداقل دریافت نیرو از کشنده(تراکتور) حداکثر عملکرد را داشته باشد. گیربکس به دلیل دارا بودن قابلیت تحمل فشار سنگین،نیرو را از تراکتور به محور فیدر منتقل می‌کند، بنابراین با تغییر و کنترل سرعت به آسانی می‌توان نیروی مصرفی تراکتور(اسب بخار) را کاهش داد، که در این صورت دامدار می‌تواند از یک تراکتور کوچکتر و ارزانتر استفاده کند. نقش یک گیربکس  با کیفیت و قوی در کاهش مصرف انرژی(اسب بخار) بسیار مهم است، بطور مثال توان مفید ماشین  برای آسیاب کردن سیلو و علوفه در حدود 35 اسب بخارمی‌باشد. بنابراین یک گیربکس مناسب باید بتواند چندین سال با حداقل سرویس، تعمیر و نگهداری، خدمات مناسب رابه فیدر ارائه دهد.
4- تعداد قطعات متحرک درون فیدر در کارایی آن بسیار مؤثر است. هرچه تعداد محورها و قطعات متحرک کمتر باشد، فیدر با قدرت بیشتری عمل مخلوط کردن را انجام می‌دهد. در فیدرهای نسل جدید با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته ماشین‌سازی، قطر محور (اوگر) افزایش یافته و به یک عدد محدود شده‌اند ولی در عوض، حرکت محورهای کمکی واقع در جداره داخلی فیدر، خوراک را به سمت محور اصلی هدایت کرده و با حداقل انرژی، حداکثر کارایی را ایجاد می‌نمایند.
5- استحکام بدنه و ساختار فیدر از نکات بسیار مهم می‌باشد. از آنجایی که معمولا رانندگان غیر ماهر از فیدر استفاده می‌کند، لذا ضریب ضربه پذیری و برخورد با موانع در دامپروری‌ها بسیار بالاست، بنابراین هرچه فیدر، شاسی قویتر و بدنه محکم‌تری داشته باشد عمر و ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. از طرفی ضخامت ورق آهن، ظرافت و استحکام جوش‌کاری بدنه فیدر به دلیل در معرض قرار گرفتن آن با مواد غذایی مرطوب و در نتیجه احتمال پوسیدگی از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است.
6- قابلیت درب خروجی فیدر به سمت بالا و پایین با توجه به ارتفاع آخورها بسیار حائز اهمیت می ‌باشد. یکی از مشکلات اکثر فیدرها هنگام تخلیه خوراک، عدم قابلیت تنظیم صحیح نسبت به آخور و عملکرد ناقص پمپ هیدرولیک و
ریزش خوراک در اطراف آخور می‌باشد.
نوع پمپ هیدرولیک و مرغوبیت آن باعث افزایش کارایی خروجی خوراک می‌شود. هماهنگی ابعاد وپهنای درب خروجی با سرعت محور (اوگر) نیز بسیار مهم است. عملکرد صحیح درب هیدرولیکی خروجی و نقاله‌های تخلیه خوراک دام باعث خروج یکنواخت و سریع TMR و درنتیجه باعث بهبود مدیریت تغذیه و کنترل بیشتر بر روی پروسه غذا دهی دام می‌شود.
7- مجهز بودن به سیستم توزین:
سیستم توزین قابلیت برنامه‌ریزی داشته و قادر است با کمک یک دستورالعمل غذایی صحیح با دقت %99، بالانس کامل مواد غذایی(ذرت، علوفه،یونجه و...) را بر حسب تعداد دام انجام دهد. سیسیتم توزین، کنترل فرآیند غذادهی متناسب با ترکیب گله را که یک امر مهم در مدیریت گله می‌باشدامکان‌پذیر ساخته و باعث عدم نیاز به نیروی ماهر جهت خوراک دهی می‌شود.
8- مجهز بودن فیدر به کاتر سیلو که موجب حفظ کیفیت سیلو، جلوگیری از کپک زدگی و برداشت مورد نیاز شده و عمل تخمیر به صورت کامل انجام می‌‌پذیرد.
9- تغذیه بوسیله خوراک کاملا مخلوط موجب افزایش مصرف غذا توسط دام به دلیل خوش خوراک‌تر شدن غذا و در نتیجه فزایش تولید شیر و گوشت و همچنین باعث کاهش دوریز غذا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.
مشخصات فنی:
• تک اوگر منقطع
• تیغه‌های متقابل
• وجود زائده‌هایی در دو طرف نوار تخلیه، جهت تفکیک بهتر علوفه
• حداقل هزینه نگهداری و تعمیرات
• مصرف کم انرژی و سوخت
• عملکرد اوگر از طریق گیربکس مارپیچی، بدون نیاز به روغن کاری
• قابلیت خورد کردن و مخلوط کردن هر نوع غله، علوفه، فرآورده‌های جانبی و سیلو
• مکانیزم ساده
امکانات جانبی:
• بالابر هیدرولیک برای نوار تخلیه
• باسکول قابل برنامه‌ریزی مجهز به چاپگر و مودم
• کف ضدزنگ
• امکان تخلیه بار از دو سوی متقابل
• قابلیت کنترل هیدرولیک از راه دور توسط کابل
• سیستم انتقال قدرت دارای اتصالاتی است که سرعت دور موتور را ثابت نگه می‌دارد
• محور با خاصیت ارتجایی
• مکانیزم ایستایی مجهز به موتور الکتریکی

تاریخ انتشار: 19:05 - 1395/04/10

نظرات بینندگان

 

دامــــســــتـــــیـــــک، قدرتی که بهترین انتخابتان می گردد.

Connect with the BEST